Župnija Ovsiše

Župnijska cerkev sv. Miklavža na Ovsišah je bila prvič omenjena leta 1568. Skupaj podružnično cerkvijo sv. Tomaža na Češnjici je spadala v pražupnijo sv. Martina v Šmartinu pri Kranju.

Leta 1731 je župnija, takrat še duhovnija, dobila prvega duhovnika, ki je začel pisati tudi matične knjige. Prava župnija pa je postala šele leta 1862. Ustanovitev novega duhovnega središča je bila nujna, saj so ljudje morali hoditi dve uri in pol do farne cerkve. Meja župnije sta bili reki Sava in Lipnica, na drugi strani pa pozneje ustanovljena župnija Besnica.

Za ustanovitev novega duhovnega središča si je največ prizadeval prvi duhovni pastir Gašper Glavatič (1731-1744), ki je bil prej kaplan v Šmartinu pri Kranju.

Zgodovinopisec Josip Lavtižar še posebej omenja Antona Nepomuka Weinachta (17721789) kot dobrega duhovnika in učitelja mladine. Otroke je učil ne samo krščanski nauk, ampak tudi brati, pisati in računati. Tako lahko v njegov čas postavimo začetek šole na Ovsišah. Med drugim lahko omenimo še pesnika Jožefa Žemljo in Jožefa Ocepka, ki je bil na Ovsišah več kot 50 let.

Kdaj so prav na izvor bistrega studenčka postavilo cerkev sv. Nikolaja, zavetnika splavarjev in čolnarjev in zoper povodnje, ni znano. Studenec izvira prav pod glavnim oltarjem! Prvič je omenjena leta 1568, podružnica sv. Tomaža na Češnjici pa leta 1696. Cerkev na Ovsišah je bila trikrat povečana, obe pa večkrat prenovljeni.

Proti koncu druge svetovne vojne, 2. februarja 1945 so partizani minirali in požgali župnišče na Ovsišah. Tako je moral župnik Jožef Ocepek bivati drugje. Farani so z velikim naporom in stroški hlev prenovili v župnišče, ga v 80-ih letih povečali, da se danes zdi kot nova stavba in služi svojemu namenu.

Tudi pri cerkvi so naredili vsa potrebna popravila. Po udaru strele so napeljali strelovod, obnovili fasado in streho, v cerkvi nove klopi, spovednico in vse potrebno.

V letu 1990 so farani najprej obnovili podružno cerkev sv. Tomaža na Češnjici. Obnovljena je bila streha na zvoniku, nova fasada, pozneje še notranjost cerkve (oltarji in nove klopi). Obnovitvena dela je 15. septembra 1991 blagoslovil ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar.

V letu 1995 se je začela obnova župnijske cerkve sv. Miklavža. Novo streho je dobila vsa stavba: zvonik in celotna cerkev. Narejena je bila nova fasada. Farani so veliko dela naredili sami. Obnovo je ob sklepu misijona, 29. oktobra 1995, blagoslovil prelat Ivan Merlak. Dela so se nadaljevala leta 1998 z ureditvijo drenaže s prezračevalnim jaškom.

Informacije:

Župnija OVSIŠE
Ovsiše 30, 4244 Podnart

Jože Tomšič, župnik

tel.: 041 735 756

Dostop: z avtobusom do avtobusne postaje v Podnartu, nato peš dobrih 1000 korakov.

Glavni shodi:

Župnijska cerkev sv. Nikolaja na Ovsišah – god sv. Valentina, 14. februarja, Jernejeva nedelja konec avgusta in Miklavževa nedelja v začetku decembra.

Na podružnici sv. Tomaža na Češnjici je sv. maša 4. maja (sv. Florijan), 3. julija (sv. Tomaž) in žegnanje na nedeljo po godu apostola Mateja (21.9.)